2121/1012
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“PH-5/3”. Pendel med konisk fatningshus af messing, overskærm af rød/hvidmalet metal, mellemskærm af étlags opalglas og underskærm af flerlags opalglas. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 50.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Mellemskærm med gennemgående revne, limet. Senere lakering på overskærm. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 25. maj 2021
Vurdering
Hammerslag