1736/​787

Ubekendt formgiver

En “trillebør” daybed af fyrretræ. Sæde betrukket med langhåret fåreskind. Udført 20. årh. 2. halvdel. H. 52. L. 190. B. 80.

Almindelig alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker, mindre afslag.

Moderne kunst og design, 5. september 2017

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK