1736/787
Ubekendt formgiver
En “trillebør” daybed af fyrretræ. Sæde betrukket med langhåret fåreskind. Udført 20. årh. 2. halvdel. H. 52. L. 190. B. 80.
Almindelig alders- og brugspatina, herunder ridser og mærker, mindre afslag.
Moderne kunst og design, 5. september 2017
Vurdering
Hammerslag