Lommeur af 18 kt guld, sider og kædering dekoreret med blomsterværk, skive af antagelig sølv med romertal og små sekunder, rigt dekoreret med bladværk, støvkapsel af guld mærket Grand Jean Léplatenier Aiguilles N. 4544 Echappement Duplet Rouleau Et Dix Trous en Rubis, engelske lødighedsmærker for London og Chester, 19. årh. Vægt ialt 101 gr. Diam. 55 mm.
Uret virker, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage. Nøgle medfølger ikke. Kædering af guld.
Varia, 2. april 2015
20 bud