Dansk maler, 19. årh.
Sommerlandskab ved et åløb. Sign. monogram M. U. M.? 92. Yderligere betegnet Marie M[...] på en udstillingsetiket på bagsiden af blændrammen. Olie på læred. 43×74.
Enkelte retoucheringer. Enkelte minimale krakeleringer. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 18. oktober 2021