1915/​7023

Dogon dør af mørkt patineret træ dekoreret med relief. Dogon, Mali. L. med træhængsel ca. 78 cm. B. 44 cm.

Proveniens: Ex. Kunsterparret Mogens og Grethe Balle.

Aldersrelateret slitage. Små krakeleringer. Mindre restaureringer.

Tribal art, 11. april 2019

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag