1915/7023
Dogon dør af mørkt patineret træ dekoreret med relief. Dogon, Mali. L. med træhængsel ca. 78 cm. B. 44 cm.
Proveniens: Ex. Kunsterparret Mogens og Grethe Balle.
Aldersrelateret slitage. Små krakeleringer. Mindre restaureringer.
Tribal art, 11. april 2019
Vurdering
Hammerslag