1449/​717

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“Y-stolen”. Armstol af patineret eg. Sæde udspændt med defekt papirgarnsflet. Model CH 24. Formgivet 1949. Udført hos Carl Hansen & Søn.

Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, 1950.

Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, s. 195. Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.

Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser, mærker samt skjolder. Defekt flet i sæde.

Moderne kunst og design, 2. december 2014

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

1.600 DKK

12 bud

1.600 DKK
(Autobud) 1.550 DKK
1.500 DKK
1.100 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
(Autobud) 950 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
750 DKK