Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Y-stolen”. Armstol af patineret eg. Sæde udspændt med defekt papirgarnsflet. Model CH 24. Formgivet 1949. Udført hos Carl Hansen & Søn.
Y-stolen blev præsenteret på “Købestævnet” i Fredericia, 1950.
Litteratur: Dansk Kunsthåndværk nr. 11, november 1950, s. 195. Litteratur: Johan Møller Nielsen, “Wegner en dansk møbelkunstner”, 1965, s. 88–89. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Moderne dansk møbeldesign”, 2007, s. 157. Litteratur: Per H. Hansen & Klaus Petersen, “Den store danske møbelguide”, 2005, s. 309. Litteratur: Noritsugu Oda, “Danish Chairs”, 1999", s. 113.
Fremstår med alders- og brugsslitage herunder ridser, mærker samt skjolder. Defekt flet i sæde.
Moderne kunst og design, 2. december 2014
12 bud