1427/​843

Johannes Sorth, tilskrevet

“Bornholmerreolen”. Tre sekretærer af teak. De to med skabe og skydelåger hvorover udtræksplader samt små jalousilåger, bag hvilke skuffer og rum. Én underdel med kommode. Bagsider stemplet 330–63, 334–70 og 335–35. Udført hos Bornholms Møbelfabrik, Nexø. H. 182. B. 100. D. 43. (3)

Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. To med huller i bagbeklædning.

Moderne kunst og design, 1. juli 2014

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

4.000 DKK