Jais Nielsen (f. København 1885, d. Hellerup 1961)
Knud Andersen (f. 1892, d. 1966)
Flaskeformet lågvase af stentøj modelleret med bibelske scener. Dekoreret med okseblodsglasur. Sign. Jais, 3543. Kgl. P. Forsynet med låg af patineret og delvist forgyldt bronze. Usign. H. 26.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 25. februar 2020
22 bud