1310/​3

Hans Christian Jensen (f. København 1836, d. sst. 1903)

Et par portrætter af Augustin Cyrille Vilhelm Victor Gamél og hustru Emma Johanne Emilie Gamél. Sign. H. Christian Jensen 1890 og 1891. Olie på lærred. 92×66 og 88×64. (2)

Udstillet: Charlottenborg, Foraarsudstillingen 1891, nr. 229.

Augustin Gamél, 1839–1904, var grosserer i København. Han havde en afgørende interesse for den geografiske forskning og sad i bestyrelsen for Det Kgl. danske geografiske selskab. Han støttede således den geografiske forskning og hjalp bl.a. A. Hovgaard med at realisere planen om en nordpolsekspedition. Han ydede også økonomisk hjælp til Fridtjof Nansens skifærd over indlandsisen. I 1888 blev han udnævnt til etatsråd.

Mindre afskalninger. Lærredet er dubleret.

Ældre malerier og møbler, 4. marts 2013

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

14.000 DKK

14.000 DKK