L. A. Ring (f. Ring 1854, d. Roskilde 1933)
“Roskilde Fjord. Vinter. Gule og brune Siv i Forgrunden. Udsigt over Vandet mod Landsbyen Veddelev.” Sign. L. A. Ring 1920. Olie på lærred. 76×123.
H. Chr. Christensens fortegnelse over L.A. Rings malerier nr. 812.
Proveniens: Kunsthandler Chr. Larsen (1922). Bruun Rasmussen auktion 795, 2008 nr. 71.
Veddelev er en lille by på Østsjælland med 1.144 indbyggere, beliggende i Himmelev Sogn ved Roskilde Fjord fem kilometer nord for Roskilde centrum.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 9. juni 2020