2139/23
Provencalsk brødskab (pantierre) af nøddetræ, med rigt udskåren front og tremmesider. 18. årh.s sidste halvdel. H. 87. B. 80. D. 40. (2).
Bog om provencalske møbler medfølger.
Skabets top beskadiget (se foto). Patina. Ingen nøgle.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
Vurdering
Hammerslag