2416/​71

Engelsk lanterneur af messing, top med åben slagklokke af jern, mærket 'NC=ML 1699'. Sign. Humphrey Perse In Tower Street, Loondon. Delvis 17. årh. H. 38. B. 16. D. 18.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Senere Pendul medfølger. Lod mangler. Viseren er ikke original.

Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024

Vur­dering

8.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

10 bud

(Autobud) 8.500 DKK
8.000 DKK
(Autobud) 7.500 DKK
7.000 DKK
6.500 DKK
(Autobud) 6.000 DKK
6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
4.000 DKK