2416/71
Engelsk lanterneur af messing, top med åben slagklokke af jern, mærket 'NC=ML 1699'. Sign. Humphrey Perse In Tower Street, Loondon. Delvis 17. årh. H. 38. B. 16. D. 18.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Senere Pendul medfølger. Lod mangler. Viseren er ikke original.
Ældre malerier, møbler og varia, 15. april 2024
Vurdering
Hammerslag
10 bud