1839/​536

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

To akvareller/tegninger på papir af hhv. sofabord og toiletbord med mål og tekst omhandlende pågældende møbler. Tegning med toiletbord indrammet og sign. Finn Juhl, 1947. Lysmål 29×39,3. Tegning med sofabord: Opklæbet på pap. Bladstørrelse 42×59,4. (2)

Begge tegnet og fremstillet til fiskeeksportør Paul Agnar, Esbjerg, 1947.

Toiletbord: indrammet, undersøgt i ramme. Gulnet papir. Nogle håndteringsmærker og pletter. Synlig horisontal fold på papir. Sofabord: ej indrammet, opklæbet på pap. Papir er gulnet. Kanter med slitage. Hånteringsmærker og pletter. Synlige folder på papir.

Moderne kunst og design, 25. september 2018

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

11.000 DKK

11.000 DKK
10.500 DKK