2115/​773

Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)

Fritstående tre-pers. sofa med profilerede ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med lys beige alcantara. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 80. L. 181. D. 78.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Alcantara med pletter, smuds og minimale huller.

Moderne kunst og design, 13. april 2021

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

1.500 DKK

1.500 DKK