2115/773
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Fritstående tre-pers. sofa med profilerede ben af mahogni. Sæde, sider og ryg betrukket med lys beige alcantara. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. H. 80. L. 181. D. 78.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Alcantara med pletter, smuds og minimale huller.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag