Svend Hammershøi (f. Frederiksberg 1873, d. sst. 1948)
Parti fra Frederiksborg Slot set fra porten. Sign. S. H. Olie på lærred monteret på plade. 76×66.
Enkelte retoucheringer. Enkelte mindre overfladiske ridser.