2014/67
Frederik Visby (f. Tikøb 1839, d. Risskov 1926)
Stille Sommerdag i Aarhus Bugten med Mols Bjerge i baggrunden. Sign. Fr. Visby 1880. Olie på lærred. 50×63.
Enkelte minimale afskalninger og retouchering.
Ældre malerier, møbler og varia, 30. marts 2020
Vurdering
Hammerslag