2323/​43

Christian Hornemann (f. København 1765, d. sst. 1844)

Et par portrætter af apoteker Gotfried Becker (1767–1845) og hustru, Nicolette Adriane Becker, f. Burman (1774–1824). Gotfried Becker var søn af Johan Gottfried Becker og Anna Christine, f. Torm, Han sign. C. Hornemann 1840, hun usigneret. Begge pastel på papir. Lysmål hver 48×40. (2).

Hofapoteker Johan Gottfried Becker (1639–1711) blev født i Husum i Slesvig, hvor han voksede op hos forældrene, rektor Gottfried Becker og Elisabeth, f. Ehrenreich. Hjemmet stimulerede utvivlsomt den unge Becker, og det berettes således, at han blev en særdeles lærd herre. J. G. Becker studerede også medicin i mange år rundt om i Europa. I 1668 hentede Frederik 3. ham til København og udnævnte ham til hofapoteker. Allerede året efter oprettede J. G. Becker “Elefantapotheket” i Købmagergade, København. Hermed grundlagde han hofapoteker-dynastiet Becker, og “Elefantapotheket” blev drevet af hans efterkommere i fem generationer op til slutningen af det 19. århundrede.

Proveniens: Familien Burman Becker.

Mindre misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 5. juni 2023

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK