Anton Thorenfeld (f. Svendborg 1839, d. København 1907)
Landskab fra Ørslevkloster med udsigt mod fjorden. Sign. A. Thorenfeld Ørslev Kloster Aug. 75. Olie på lærred. 41×62.
Én reparation/lap på bagsiden og retoucheringer. Behov for let overfladerensning og opstramning. Mindre krakeleringer og afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
14 bud