919/​258

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Araba”. Sign. Asger Jorn 47. Olie på plade. 40×29.

Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 524, gengivet side 373. Litteratur: Virtus Schade: “Asger Jorn”, København, 1965, gengivet side 41. Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 524, gengivet side 373. Udstillet: “Spiralen Reprise”, København, 1966. Proveniens: Christian Larsen, København. Proveniens: Kunsthallen Kunstauktioner, auktion 349, København, 13. februar 1985, kat. nr. 89, gengivet side 71. Proveniens: Dansk privatsamling.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt modernart@bruun-rasmussen.dk

Moderne malerier, skulpturer og grafik, 5. marts 2024

Vur­dering

125.000–150.000 DKK

Hammerslag

120.000 DKK