1813/677
Frits Henningsen (f. 1889, d. 1965)
Et par lænestole med profilerede forbenben af mahogni, bagben af bejdset bøg. Sider, sæde samt dybthæftet ryg betrukket med grøn uld. Udført hos snedkermester Frits Henningsen. (2)
Let brugspatina, herunder ben med ridser og mærker, betræk med enkelte mindre mærker og pletter. Enkelt knap mangler.
Moderne kunst og design, 27. marts 2018
Vurdering
Hammerslag
11 bud