2119/804
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Sæt på otte stole af eg, heraf to med armlæn. Sæde og ryg udspændt med flet. Model BM 61/62. Formgivet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (16)
Et sæt på otte løse hynder betrukket med lyst uld medfølger.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Sjeneflet med defekter.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
16 bud