2119/​804

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Sæt på otte stole af eg, heraf to med armlæn. Sæde og ryg udspændt med flet. Model BM 61/62. Formgivet 1957. Udført hos P. Lauritsen & Sønner. (16)

Et sæt på otte løse hynder betrukket med lyst uld medfølger.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og hak. Sjeneflet med defekter.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

15.000 DKK

Hammerslag

21.000 DKK

16 bud

21.000 DKK
(Autobud) 20.000 DKK
19.500 DKK
(Autobud) 19.000 DKK
18.500 DKK
(Autobud) 18.000 DKK
17.500 DKK
(Autobud) 17.000 DKK
17.000 DKK
(Autobud) 16.500 DKK
16.000 DKK
(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
11.500 DKK
11.000 DKK
10.500 DKK