2148/696
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
“Havdrengen”, m.fl. To figurgrupper af patineret diskometal i form af drenge på fisk. Stemplet monogram Just. A., Denmark samt hhv. 1683 og D.2114. H. 17 og 25,3. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Den ene med limrester på fodrand, den anden med mindre bule på fiskens finne.
Moderne kunst og design, 30. november 2021
Vurdering
Hammerslag
19 bud