2427/​19

Laurits Tuxen (f. København 1853, d. sst. 1927)

“St. George's kapel, Windsor Castle”. 1901. Sign. L. T. Olie på lærred. 50,5×40,5.

Lise Svanholms fortegnelse over Laurits Tuxens malerier, 1990, nr. 563. Lise Svanholm.

Nærværende værk er et forarbejde til værket “Dronning Victorias bisættelse i St. George's kapel, Windsor Castle” som befinder sig i The Royal Collection i London.

Udstillet: Charlottenborg 1901, nr. 460, Separatudstilling 1904, nr. 6, Separatudstilling 1913, nr. 115, Mindeudstilling 1929 nr. 164 samt Det Nationalhistoriske Museum på Frederiksborg, Laurits Tuxen Portrætter og historiemalerier 1990.

Proveniens: Direktør Helge Jacobsen (1929).

Minimalt sømhul i hvert hjørne. Behov for rensning.

Ældre malerier, møbler og varia, 1. juli 2024

Vur­dering

15.000–20.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK