2004/793
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Bogstøtte af diskometal støbt i form af siddende elefant. Stemplet monogram Just A., dessin nr. 165. H. 12. L. 15.
Litteratur: Just Andersen katalog 1940'erne, s. 13.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte overflade ridser og mærker.
Moderne kunst og design (udskudt), 23. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
35 bud