Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)
Udstrakt fjordlandskab. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Skitse af Vilh. Kyhn”. Olie på papir monteret på papir og træ. 19,5 × 28,5.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2016, 2020 nr. 133.
En revne i venstre side (ca. 4 cm), samt to ved øverste rammekant.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
12 bud