2115/​179

Vilhelm Kyhn (f. København 1819, d. Frederiksberg 1903)

Udstrakt fjordlandskab. Usigneret. Betegnet på bagsiden “Skitse af Vilh. Kyhn”. Olie på papir monteret på papir og træ. 19,5 × 28,5.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 2016, 2020 nr. ​133.

En revne i venstre side (ca. 4 cm), samt to ved øverste rammekant.

Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

5.500 DKK

12 bud

(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
(Autobud) 4.000 DKK
3.800 DKK
3.600 DKK
(Autobud) 3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK