2043/​382

Gustaviansk almue chatol af hvidmalet træ, overdel med buet top og to rillede døre, skrå skriveklap bag hvilken skuffer og rum. 18. årh.s slutning. H. 220. B. 100. D. 50.

Ridser og mærker. Brugsslitage. Nøgle medfølger. Senere bemaling og tilføjelser.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. oktober 2020

Vur­dering

8.000 DKK

Hammerslag

5.000 DKK

5.000 DKK