Holger Drachmann (f. København 1846, d. Hornbæk 1908)
Marine med sejlskibe i høj sø. Sign. Holger Drachmann Atlanterhavet Scilly I. 1900. Olie på malepap. 23×31.
Isles of Scilly (Scillyøerne) er en lille britisk øgruppe i Atlanterhavet/ Den engelske Kanal, 45 km sydvest for Lands End i Cornwall.
Behov for rensning. Enkelte mindre afskalninger.
Ældre malerier og møbler, 21. oktober 2013
12 bud