2008/919
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 61”. Kvadratisk sofabord med stel af stål, top af klart glas. Formgivet 1956. Udført og mærket hos snedkermester E. Kold Christensen. H. 33. L./B. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker, Glasplade med større afslag. (Se foto)
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag
18 bud