O. D. Ottesen (f. Broager 1816, d. Frederiksberg 1892)
Opstilling med iris, pinseliljer og alpevioler i en urtepotte på et bord. Sign. O. D. Ottesen. Olie på lærred. 60,5×47,5.
Tre mindre reparationer/retoucheringer. Områder med fine ridser og spinkle krakeleringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 9. august 2021