Egill Jacobsen (f. København 1910, d. sst. 1998)
“Fugle i rødt rum”. Sign. på bagsiden E.J. 74. Olie på lærred. 92×65.
Udstillet: “De frie kunstnere”, Den Frie Udstillingsbygning, København og Nordjyllands Kunstmuseum, Aalborg, 1974, kat. nr. 5.
For konditionsrapport kontakt afdeling.
Moderne malerier og skulpturer, 22. september 2015