Ludvig Kabell (f. Vejlby ved Grenaa 1853, d. Fredensborg 1902)
“Landskab fra Vendsyssel. Eftermiddag i Juli.” Sign. L. Kabell 88. Olie på lærred. 52×79.
Udstillet: Charlottenborg 1889 nr. 216.
Proveniens: Hr. Civilingenieur S. Winkel.
Lærredet er dubleret. Retoucheringer.
Ældre malerier og møbler, 25. september 2017