2050/762
Kay Bojesen (f. København 1886, d. Gentofte 1958)
Sauceskål med fastgjort undertallerken og sauceske af sølv. Kande og tallerken smedet med blomsterornamentik i relief. Stemplet KBS. Sauceskål: H. 14,5. Diam. inkl. undertallerken 19. Sauceske: L. 20. Samlet vægt 1158 g. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Sauceske med ridser på indersiden af laf, og mørke skygger på hankens overflade. Lågknop er slået skæv.
Moderne kunst og design, 8. december 2020
Vurdering
Hammerslag
21 bud