Henrik Jespersen (f. Ondløse 1853, d. Frederiksberg 1936)
Fra Stevns Klint ved Storedal. Sign. monogram 1882. Olie på lærred. 40×61.
Udstillet: Kunstforeningen 1882 nr. 135.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 435, 1982 nr. 273.
Retoucheringer. Krakeleringer af varierende størrelse.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. juni 2021
27 bud