“Sommerfuglestellet”. Middagsservice af porcelæn, Kgl. P., dekoreret i farver og guld med sommerfugle og siv, bestående af 77 dele. 19. årh.s slutning. (77)
17 suppetallerkener. 15 kagetallerkener. 1 serveringsskål. 1 større serveringsfad. 1 mellem serveringsfad. 2 lågfade. 13 frokosttallerkener. 15 middagstallerkener. 2 mindre serveringsfade, L. 19. 2 mellem serveringsfade, L. 23. 2 ovale serveringsfade, L. 35. 2 mellem ovale serveringsfade, L. 41. 1 større ovalt serveringsfad, L. 50. 2 saucekander.
Fremstår med alders- og brugsslitage. 1 større serveringsfad medfølger, dog med et kanthak på undersiden af fanen.
Ældre malerier, møbler og varia, 10. maj 2021
40 bud