1946/​557

Dansk møbeldesign

Et par lænestole med ben af eg og armlæn af teak, betrukket med grønligt uld. 1950'erne. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.

Moderne kunst og design, 12. november 2019

Vur­dering

8.000–10.000 DKK

Hammerslag

10.500 DKK

10.500 DKK
10.000 DKK
(Autobud) 9.500 DKK
9.000 DKK
8.500 DKK
(Autobud) 8.000 DKK
7.500 DKK
6.000 DKK