1946/557
Dansk møbeldesign
Et par lænestole med ben af eg og armlæn af teak, betrukket med grønligt uld. 1950'erne. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Betræk med smuds, pletter og huller.
Moderne kunst og design, 12. november 2019
Vurdering
Hammerslag