Dansk? forgyldt løvehovedfæstet officerssabel omkring 1800. Knap med gamle danske løve, glat nakkestykke, greb i ibenholt med manglende bevikling, ovale skedefjedre - den ene dekoreret med græsk hjelm og sværd og den anden med vase, ca. 74 cm. lang enægget klinge med enkelt hulslibning på begge sider der næsten når til odden i forgyldt messingskede hvorpå tre ovale beslag dekoreret med militære atributter. (1)
Grebet mangler beviklingen, klingen sort og noget rustmærket, skeden med buk og enkelt revne, dubskoen er løs og en del af forgyldningen afslidt.
Varia, 27. juni 2019