Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt sterlingsølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, datovisning, signeret Private London, forgyldt værk signeret Wm. Private London, serienr. 1504. Ydre kasse drevet med sceneri. Indre kasse stemplet med årsbogstav for London 1768. Vægt i alt 114 g. Kassediam. 40/49 mm.
Proveniens: Privat samling
William Private er registreret i London 1763
Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Glaskapsel lukker ikke helt tæt. Glas med lille kantafslag mlm kl. 6–7. Ydrekasse med reparation/indvendigt forstærket, udvendig med slitage af top-punkter samt forgyldningen af disse. Begge kasse med enkelte minimale perforeringer.
En privat samling lommeure, 6. december 2021