2149/​9018

Lommeur med spindelgang, i dobbeltkasse af forgyldt sterlingsølv, skive af sølv i relief med romertal og ydre 5-minutter arabertal, datovisning, signeret Private London, forgyldt værk signeret Wm. Private London, serienr. 1504. Ydre kasse drevet med sceneri. Indre kasse stemplet med årsbogstav for London 1768. Vægt i alt 114 g. Kassediam. 40/49 mm.

Proveniens: Privat samling

William Private er registreret i London 1763

Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten. Glaskapsel lukker ikke helt tæt. Glas med lille kantafslag mlm kl. 6–7. Ydrekasse med reparation/indvendigt forstærket, udvendig med slitage af top-punkter samt forgyldningen af disse. Begge kasse med enkelte minimale perforeringer.

En privat samling lommeure, 6. december 2021

Ure ▸ Lommeure

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

6.000 DKK

6.000 DKK
(Autobud) 5.500 DKK
5.000 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK