Wenzel Tornøe (f. Svendborg 1844, d. Frederiksberg 1907)
Interiør fra et romersk osteri med en ung pige, der kurtiseres. Usigneret. Bly på papir monteret i passepartout. Lysmål 39 × 51.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 30, 2002 nr. 2137, samt 712, 2002 nr. 1959.
Papiret er gulnet. Enkelte misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Kunst på papir, 3. august 2020