328/27
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
“Koglen”. Pendel med lameller af kobber. Udført hos Louis Poulsen. Diam. 48.
Almindelig brugsslitage, herunder ridser, mærker og smuds. Top betegnet med tusch. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering
Hammerslag
31 bud