2115/635
Poul Gernes (f. Frederiksberg 1925, d. Ängelholm 1996)
Skulptur af brosten med bånd af grøn dækfarve. Usign. H. 8. B. 9. D. 10.
Proveniens: Jytte og Jarl Borgens samling, København. Gave fra Aase Gernes til Jarl noget efter Pouls død.
Original stand.
Moderne kunst og design, 13. april 2021
Vurdering
Hammerslag
21 bud