1921/​956

Florence Knoll (f. Michigan 1917)

Et par lænestole med tilspidsede ben af teak. Sider, ryg og løse hynder betrukket med grønt møbelstof. Udført hos Knoll. (2)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben falmet med ridser. Betræk med pletter.

Moderne kunst og design, 21. maj 2019

Vur­dering

5.000–6.000 DKK

Hammerslag