1921/956
Florence Knoll (f. Michigan 1917)
Et par lænestole med tilspidsede ben af teak. Sider, ryg og løse hynder betrukket med grønt møbelstof. Udført hos Knoll. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ben falmet med ridser. Betræk med pletter.
Moderne kunst og design, 21. maj 2019
Vurdering
Hammerslag