2437/846
H. Brockmann-Petersen (, Møbeldesigner 1950-60erne)
Et par lænestole med stel af eg med tremmer i ryg, løse hynder nybetrukket med gråt og lyst møbelstof. Antageligt udført hos Poul M. Jessen, Viby Aarhus, 1950–1960'erne. (2)
Stel med ridser og mærker. Hynder med slitage og pletter.
Moderne kunst og design, 10. september 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud