2119/1023
Arne Bang (f. Frederiksberg 1901, d. Fensmark 1983)
Lågkrukke af stentøj modelleret med bladornamentik, dekoreret med grålig glasur med blå og grønne elementer. Sign. monogram. Vase modelleret med bladornamentik, dekoreret med blå og grøn glasur med grålige elementer. Sign. monogram, 184. H. 9 og 14. (2)
Almindelig brugsslitage. Bunden af vase med brændingsrevne.
Moderne kunst og design, 11. maj 2021
Vurdering
Hammerslag
22 bud