812/302
Ming krukke af porcelæn, balusterformet, dekoreret i underglasur blå med fisk, tang og lotusblomster. Kina 1368–1644. H. 33. Stand medfølger.
Brændingsfejl. Fremstår med alders- og brugsslitage. Base af træ med revner og afslag. (antagelig 19. årh.)
Malerier, russisk kunst og varia, 1. juni 2010
Vurdering
Hammerslag