2132/​890

Arthur Salm (f. Køln 1904, d. Chicago 1988)

“The Silhouette”. 27 lysestager og en vase af rustfrit stål. Sign. monogram. Udført hos Solingen, Germany m.fl. H. 15–22. (28)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Vase med skævhed

Moderne kunst og design, 10. august 2021

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag

1.000 DKK

1.000 DKK