2132/890
Arthur Salm (f. Køln 1904, d. Chicago 1988)
“The Silhouette”. 27 lysestager og en vase af rustfrit stål. Sign. monogram. Udført hos Solingen, Germany m.fl. H. 15–22. (28)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Vase med skævhed
Moderne kunst og design, 10. august 2021
Vurdering
Hammerslag