911/​284

The Lichtenberg Rococo mirrors

Et sæt på fire venetianske rokoko spejle med rammer af slebet blyindfattet spejlglas, slebet på bagsiden med blomster og ornamentik, top med det Lichtenbergske våben. Murano, 18. årh.s midte. H. 117. B. 74. (4)

Proveniens: Bidstrup gods, Langå.

Møbler, ure, sølv, bronze, porcelæn og tæpper, 30. november 2022

Vur­dering

250.000–300.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK