Kinesisk vase af porcelæn, dekoreret i underglasur blå med blomster og bladværk, indtrukken fodrand med a la Greque frise. Mrk. Jiajing (1522–1566). Nedskåret. H. 17 cm.
Nedskåret. Korpus med vandret revne. 6/1: indvendig med to stjernerevner, med en stor, gennemgående stjernerevne, ridser, nogle brændingsfejl.
Ældre malerier, møbler og varia, 11. januar 2021
41 bud