Theodor Philipsen (f. København 1840, d. sst. 1920)
“Ved Kildesøen i Dyrehaven. Sildig Efteraar”. Sign. monongram 1889. Olie på lærred. 65×95.
Udstillet: Charlottenborg 1890 nr. 372. Kunstforeningen, “Th. Philipsen Udstilling”, 1911 nr. 182.
Litteratur: Karl Madsen, “Maleren Theodor Philipsen”, 1912, afb. s. 42.
Proveniens: Arkitekt L. Vold (1911). Grosserer I. H. Melchior, dennes auktion Winkel & Magnussen 246, 1939 nr. 85. ABR 119, 1960 nr. 175.
Ældre malerier og tegninger, 4. juni 2013