Fabergé (, Moskva)
Russisk samling Fabergé bestikdele af sølv, støbt med blomsterornamentik, bestående af seks skeer, seks dessertskeer, seks gafler, seks theskeer og fem knive. Karl Fabergé i Moskva 1908–1917, stemplet med den russiske kejserlige dobbeltørn som leverandør til Det Kejserlige Russiske Hof, lødighed 84. Vægt ca. 1.120 gr. (ekskl. fem knive med blade af metal). Medfølgende skrin af egetræ, for stemplet I. E. Morosov (som forhandler), på låg plakette af messing med kronet monogram. (29).
Fremstår med alders- og brugsslitage.
Russisk tema, 3. december 2012